Zboží

Když altán tak ze dřeva


Jistě. K ultramodernímu domku se ne vždy hodí klasický altán, ze dřeva jakožto klasického materiálu a ve tvarech, připomínající více první republiku než nynější moderní dobu. Ale, kolik těch ultramoderních domů u nás je? Určitě ne tolik kolik je klasických pěkných domečků. Takže opusťme hliníkové konstrukce s vychytaným systémem automatického zatemňování, posouvacích a natáčecích lamel, které se zatáhnou při prvních kapkách deště a vytvoří tak bezpečnou, dešti odolnou střechu. Věnujme se klasickému, dřevěnému altánu.

K domu patří altán

Takový klasický zahradní altán mívá většinou čtvercový půdorys. Dole má pochozí podlahu a je celý zastřešený. Zahradní altán https://www.pergoly-trutnov.cz/drevene-pergoly-zahradni-altany by měl být vysoký tak, aby se v něm pohybující se osoby necítili nijak stísněně, ale zároveň aby zastřešení poskytovalo v horkém letním období co nejvíce stínu. Základem úspěšné stavby altánu je velice pečlivé zaměření ukotvení svislých konstrukčních prvků. Opravdu je zapotřebí měřit a kotvit velice přesně. Případné chyby se vymstí při napojování věnce a střešní konstrukce. Přísloví, centimetr žádná míra, tady určitě neberte vážně.

Zahradní altány jsou vyrobeny z řeziva z měkkého dřeva z jehličnatého dřeva. Pokud se rozhodnete postavit si altán sám, doporučuji si zakoupit jeho stavebnici. Bude vám doručeno veškeré řezivo, nakrácené na správné míry a všechny další komponenty jak střešní krytina i spojovací materiál.

Altán s šestihraným půdorysem

Stavbu zahájíme ukotvením svislých, nosných trámků. Při stavbě tedy postupujeme od spodu nahoru. Svislé trámky v jejich koruně vážeme věncem z vodorovných trámů, čímž vytvoříme rovněž základ pro střešní konstrukci. Ta je totožná s obdobnými konstrukcemi střech, které známe ze stavby střech rodinných domů. Střechu zakryjeme plným bedněním z desek, na které pak uložíme asfaltovou střešní krytinu. Po zakrytí střechy se pustíme do palubek podlahy. Jejich položením stavba končí a altán je připraven k užívání.