Ne každý si může dovolit vinný sklípek, který mu zaručí správné skladování tekutého pokladu. Víno nelze jen tak někam uložit do spíže nebo do krabice na půdu. Sice se většinou nezkazí co do možnosti konzumace, ztrácí ale na chuti, vůni, barvě a mnoha dalších aspektech, které dělají víno kvalitním vínem. Lahve je nutné skladovat na ležato, aby víno bylo v neustálém kontaktu s korkovou zátkou, ten pak nevyschne a nedrolí se. Dále by měl být zajištěn lahvím absolutní klid a čistý vzduch. Víno totiž dokáže do sebe nasát nepříjemné pachy i přes zazátkovanou lahev korkem.
Tyto podmínky může málokterý spotřebitel zařídit ve svém bytě. Odborníci ale nezaháleli a tuto díru na trhu vykryli báječnou vychytávkou jako je domácí vinotéka. Jde o skříňové zařízení, které bývá součástí kuchyňské linky nebo lze zařadit do zařízení obývacího pokoje nebo haly. Designové parametry jsou natolik elegantní, že se za tento kus nábytku nemusí stadět v žádném bytě nebo domě.
Jak vybírat vinotéku
– pozor na hlučnost.Dávejte pozor, aby nebyla hlučnější než 30 dB. V opačném případě by vás rušila a narušovala komfort vašeho bydlení.
– zjistěte si , jaké vibrace vinotéka produkuje. Nemusí škodit jen vám, ale především vínu, které má být v úplném klidu
– ujasnit si, jaká vína budeme především skladovat
– pokud budeme mít hodně lahví, pořiďme si kapacitně výkonnější vinotéku
– sledujme spotřebu kupovaného přístroje. Rozpočet každé domácnosti není bezedný a je nutné rozvážit, o kolik chceme naše výdaje za elektřinu zvýšit, aby nám to nenarušilo domácí účet.
– Pokud vybíráme vinotéku do obývacího pokoje, snažme se vybrat takový design, který bude co nejlépe zapadat do našeho zařízení. Vyrábí se i skříně s dřevěnými prvky, které výborně ladí s zařízením pokojů. Naopak vinotéka do kuchyně by se měla co nejvíce podobat spotřebičům, které v kuchyni máme.
Budete-li dbát dobrých rad, jistě vyberete dobře a třešničkou na dortu bude sklenka dobrého kvalitního vína kdykoliv k disposici ve vašem domově pro vás i vaše hosty.