Pro některé kutily je zajímavou výzvou i nemilá událost, kdy dojde k potřísnění oděvu, koberce a sedací soupravy různým biologickým materiálem. Je pro ně nebývalým potěšením, když se jim podaří uvést vše do původního stavu.
Krev – někteří lidé tvrdí, že velmi záleží na tom, aby se co nejdříve zbytky krve začaly čistit, jinak se této „výzdoby“ nezbavíte. To však není tak docela pravda. I zaschlé krve se snadno zbavíte namočením textilie do studené vody, ovšem pozor, nesmí překročit teplotu lidského těla 36 stupňů. Do vody můžete přidat i trochu octa a sody a lépe je prát tyto kusy ručně při teplotě do 40 stupňů. Pro bílé prádlo lze do směsi přidat i peroxid vodíku.
Pot – zvláště mužské oděvy v období zvýšeného pocení bývají značně načichlé potem, který zejména v podpaží barví tkaninu do žluta. Lidský pot je poměrně agresivní biochemická látka, která se obtížně odstraňuje především z hedvábí, lnu a dalších přírodních materiálů. Jestliže chcete ušetřit za čistírnu a pokusit se zbavit skvrn svépomocí, zkuste opět ocet v kombinaci s kamennou solí. Sůl by měla být obyčejná kuchyňská, nikoli mořská obohacená minerály.
Mastnota – jakákoli mastnota organického původu se snadno odstraní buď technickým lihem, nebo benzínem. Některým lidem se osvědčilo nejprve mastnotu potřít obyčejným máslem, nechat jej působit asi 20 minut, pak jej odstranit a následně potřít technickým benzínem. Poměrně spolehlivá je i jedlá soda.
Víno – bílé i červené pouští z tkanin teplou vodou s příměsí amoniaku. Bavlnu můžete vyprat v ruce, ale ještě předtím ji polít převařeným mlékem, případně nechat jej ještě chvíli s tkaninou vařit. Čerstvé skvrny z koberců nejprve posolte, osušte toaletním papírem a můžete zkusit i horké mléko. I zde lze využít sílu amoniaku.
Agresivní kyseliny ovoce, kávy, kakaa a travin – zde stačí jen prádlo namočit do vlažné vody s příměsí sody nebo pracího prášku na namáčení (např. Namo) a pak vyprat již běžným způsobem.
Zápach a skvrny od exkrementů domácích mazlíčků – kromě speciálních enzymatických čističů vyzkoušejte směs z vymačkaného citronu nebo grepu a jedlé sody. Zbytky zápachu se pak snadno odstraní v octové vodě. Naředěný ocet nechte působit alespoň hodinu a teprve pak místo opláchněte vlažnou vodou. Ocet výborně absorbuje nežádoucí pachy a je to univerzální čisticí a desinfekční prostředek, který by v domácnosti neměl chybět.