Léto se neúprosně blíží, a to mimo jiné znamená i vodní radovánky. Pokud máte před domem vlastní bazén, můžete se považovat za šťastlivce. Nemusíte se tak kvůli ochlazení přemisťovat na veřejné koupaliště nebo třeba k nejbližšímu rybníku. Bazén však neznamená pouze radost, ale také i řadu starostí. Hlavně jeho údržba není nic jednoduchého a bez ní to nejde. Největší svízel je pak nutnost starat se o kvalitu vody. Když ta bude na nízké úrovni, nejenže se můžete nakazit různorodými nemocemi, ale rovněž se vám může stát, že některé části bazénu poškodí. Tomu se naštěstí můžete relativně jednoduše vyhnout.
– Základem je bez nejmenších pochyb mít vodu prostou jakýchkoliv nebezpečných bakterií, respektive řas. K tomu slouží celá řada preparátů a pomůcek, nemluvě o pískovém filtru. Nejdůležitější jsou ale chemické preparáty, jakými jsou kupříkladu chlór nebo kyslík, které dokáží bazénovou vodu zbavit nepříjemných mikroorganismů.
– Co se týče chemie, nepoužívá se pouze k likvidaci mikrobů, ale také ustálení pH vody. To by správně mělo být někde mezi hodnotami 6,8 – 7,2. Tento rozptyl je poměrně malý, ale s pomocí speciálních prostředků se správných hodnot dá dosáhnout vcelku snadno. Je nutné pH pravidelně měřit testerem a dle toho se pak zařídit. Příliš kyselá či zásaditá voda může poškodit bazénové zařízení, a to nejspíše nechcete.
– I ve třetím případě je nutné využít chemii, tentokrát v podobě tabletové soli. Ta nejen v myčce, ale rovněž i v bazénu funguje jako změkčovač vody, díky čemuž dokážete zabránit tvorbě usazenin na různých exponovaných místech. Dlouhodobě působící usazeniny nejsou pro bazén rozhodně dobré. Některé jeho díly totiž mohou nenávratně poškodit, což by znamenalo jejich výměnu, která by se mohla hodně prodražit. Proto je dobré zaměřit se raději na prevenci, díky čemuž těmto problémům snadno předejdete.